27 Nisan 2017 Perşembe

Feud: Bette and Joan (2017)

Bette Davis ve Joan Crawford
Buraya en son yazdığımdan beri çok uzun zaman oldu. Nerelerdeydim, neler oldu bunları başka bir yazıda anlatmayı düşünüyorum. Şimdi yayınlanacağını duyduğum günden beri heyecanla beklediğim yeni bir Ryan Murphy dizisi olan Feud'dan konuşalım.

Sunset Boulevard'ı izledikten sonra düşüncelerimi burada paylaşmıştım ve sevgili Sinemarquez bana What Ever Happened to Baby Jane?'i önermişti, hatta önerisi için kendisine bir kez de buradan teşekkür etmek istiyorum. Bu filmin çok çarpıcı bir hikayesi olduğu kesin, ama onu bir klasik yapan faktörlerden biri başrolündeki iki yıldız Bette Davis ve Joan Crawford. İkilinin müthiş bir performansı var ancak bariz bir biçimde Bette Davis'in performansı daha etkileyici. Karakterlerin birbirlerine karşı hissettikleri her şeyi size hissettiren bu iki yıldızın gerçek hayatta da birbirlerini pek sevmediklerini öğrenmek seyirciyi kesinlikle şaşırtmayacaktır. Feud, bizlere What Ever Happened to Baby Jane'in prodüksiyon döneminden itibaren Joan Crawford ve Bette Davis'in birbirleriyle ve kendi çevreleriyle olan ilişkilerini gösteriyor.

Glee dizisi yüzünden Ryan Murphy ile yıldızlarımız pek barışık sayılmaz. Glee, birkaç bölüm izledikten sonra bir daha asla izlememek üzere kapattığım ve kendimce türünün en kötü örneği seçtiğim bir diziydi. American Horror Story izleyici kitlesi tarafından sürekli methedilmesine rağmen hem Murphy ön yargım yüzünden hem de dizinin oldukça ilerlemiş olmasından onu hiç izlemedim. Ama itiraf ediyorum ki Scream Queens'i izledim ve 1. sezonuyla benim için "guilty pleasure" tabirine uygun bir dizi oldu, izlemekten çok keyif aldım ama bu esnada da bu diziyi beğenmek benim için absürt bir durum oldu. Ama gelgelelim Feud'un konusu çok sevdiğim bir filmin iki yıldızının arasındaki düşmanlık olunca ve dizinin kadrosu da bu kadar güzel olunca yayınlandığı ilk günden itibaren izlemeye başladım.

Kadrosu çok güzel dedim: Joan Crawford rolünde bir Jessica Lange, Bette Davis rolünde de bir Susan Sarandon düşünün. Ve bu müthiş ikiliye ek olarak yıldızları oynayan pek çok yıldız. Oyunculuktan yana hiçbir kusur yok, kostümler ve dekorlar da bu dizinin bir dönem dizisi olduğunu adeta haykırıyor. Bette Davis'in film performansı her zaman için daha başarılı bulunmuş olsa da, Jessica Lange'in Joan Crawford performansı dizide Susan Sarandon'ın Bette Davis'inden daha etkili. Yine de pek çok kişi Lange'in Crawford'ı "ağlak" bir şekilde oynadığını söylüyor. Bence bu oldukça saçma bir düşünce, çünkü Lange'in rolüne gerçekten çok iyi hazırlandığını ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Özellikle de Youtube'da bulunabilecek gerçek Crawford videolarını izledikten sonra.

Sadece 8 bölüm süren dizinin tek bir bölümünde bile sıkılmadım; her bölümde ayrı şeyler, gerçeğe en uygun ve seyircinin en çok hoşlanacağı şekliyle işlendi. Feud'da sadece iki büyük yıldızın birbirlerine karşı düşmanlık ilişkisini izlemiyoruz, aynı zamanda bu iki büyük yıldızın kendi hayatlarındaki ve kariyerlerindeki sorunları da izliyoruz. Örneğin hem Joan'ın hem de Bette'nin çocuklarıyla olan ilişkileri de birbirleriyle olduğu kadar problemli. Ancak bir taraftan da o dönem Hollywood'da işlerin kadınlar için ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Bunlar gibi birçok konuyu işlemesi dizinin en güzel yanlarından biri. Benim izlerken en çok beğendiğim bölüm 35. Academy Ödülleri'nin yapıldığı bölüm ve final bölümü oldu ancak spoiler vermemek adına ikisinden de bahsetmeyeceğim.

Zaten ömrünü 8 bölümde tamamladığı için bitmesi gerekiyordu, 8 haftadır keyifle ve heyecanla takip ettikten sonra bitmesi beni üzmedi dersem yalan söylemiş olurum. Harika kurgusu, kusursuz oyuncuları ve dönemini çok güzel yansıtması ile 2017'ye ve Emmylere damgasını vuracağını düşünüyorum. Çok güzel, çok özel bir dizi olmuş. What Ever Happened to Baby Jane? filmini izlediyseniz bu diziyi de mutlaka izleyin.

6 yorum:

 1. Bu diziye bugünlerde çok rastladım, seyretmeli.
  Bu arada, hoşgeldin:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum :)
   Çok iyi yapmış olursunuz.

   Sil
 2. Çok sevindim filmi beğenmene :) Baby Jane'den beslendiği için ben de heyecanla ve zevkle takip ettim Feud'u. Bitmesin istedim ama gayet tadında bir kapanış yaptı. Aslında ben koyu bir Susan Sarandon'cıydım ancak final bölümünde fikrim değişti. Jessica Lange'ın tüm ödülleri süpürmesini istiyorum şu an. O rüya sahnesindeki oyunculuğuna hayran kaldım özellikle, gözlerim dolu dolu seyrettim... Bu arada Feud'un ikinci sezonunda da Prens Charles ile Diana'nın boşanma süreci işlenecek şeklinde haberler dönüyor sosyal medyada, onu da merak ettim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de gayet tadında oldu, çok da güzel oldu :) Sanırım Jessica Lange sadece senin değil pek çok kişinin fikrini değiştirdi, buna ben de dahilim :))) Bence süpürecek gibi de gözüküyor.

   2018'e kadar beklemek durumundayız o halde.

   Sil
 3. Hoş geldin :-)

  Açıkçası filmi de diziyi de oyuncuları da duymamıştım ama senin övgü dolu yorumundan sonra ikisini de izleme listeme ekledim. Tanıtım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum, iyi seyirler o zaman :)

   Sil

Görüşleriniz benim için çok değerli :)