26 Haziran 2016 Pazar

L'arrivée d'un train à La Ciotat (1896)

L'arrivée d'un train à La Ciotat (1896)
Yönetmen: Auguste Lumière, Louis Lumière (Lumière Biraderler)
Süresi: 50 saniye
IMDb puanı: 7,4
Ülke: Fransa

Geçen yazımda bir arkadaşımla eski filmler izlemeye başladığımızı yazmıştım. 12 günde 6 tanesini izlemişim, nereye kadar geleceğimi de birlikte göreceğiz artık. Hepsini birkaç yazıda birkaç gün içerisinde paylaşacağım.

Listedeki ilk film, aynı zamanda sinema tarihinin ilk filmi olarak geçiyor. İlk çekilen olmasa da ilk gösterime giren film olduğu için sinema tarihinin ilk filmi deniyor. Ayrıca güzel bir şehir efsanesine de konu olmuş: vaktizamanında film gösterimdeyken seyirciler, gerçekçi boyutlarda kendilerine doğru hareket eden bu trenden epey ürkmüş ve de kaçmışlar. Film çok kısa olduğu için aşağıya YouTube videosunu koyuyorum, belki izlemek istersiniz :)


Takdir edeceğiniz üzere hakkında yapabileceğim çok yorum yok. Ama sinema tarihine öyle ya da böyle kendini yazdırmış, takdir edilesi bir yapım olduğunu söyleyebilirim.

8 yorum:

 1. Bu film haqqında ilk filmin tarixindən də bilirdim amma heç izləməmişdim. Artıq burdan izlədim. İnsanı o dövrə çəkir, aparır. Qısa olmağına baxmayaraq həmin dövrü bizə göstərən bir material olduğu üçün dəyəri yüksəkdir.

  YanıtlaSil
 2. Telefonda filme bakamadim. Öncelikle bunu diyeyim. Sonrasında insanların verdiği o tepki nedenini anlayabiliyorum sanırım. Yeni olan bir şeye karşı sürekli bir tedirginlik var insanoğluna. 21. Yy da bile bu degismedi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de, hatta filmden korkulmuş olması gayet doğal. Dediğin çok doğru.

   Sil
 3. Bugüne ışınlanıp da üç boyutlu film izleselermiş ne yaparlarmış acaba çok şeker. Efsane falan ama bence doğrudur 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da doğru olma ihtimali yüksek geliyor :) Kim bilir ne yaparlardı?! :D

   Sil
 4. Bence de o zamanı düşünürsek trenden korkmalar çok normal :D Ben de üç boyutlu filmlerdeki bazı sahnelerden çok korkuyorum mesela :D Yıllar yıllar sonra benim yaptığım bu harekete de gülerler ama yapacak bir şey yok :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, yıllar yıllar sonra kim bilir ne ilkler olacak da biz korkuyla yaklaşacağız :D

   Sil

Görüşleriniz benim için çok değerli :)