26 Aralık 2015 Cumartesi

Star Wars Episode VII: The Force Awakens (2015)

Yönetmen: J. J. Abrams
Senaryo: Lawrence Kasdan, J. J. Abrams, Michael Arndt
Oyuncular: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Peter Mayhew
Süresi: 135 dakika
IMDb puanı: 8,6
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü'nden yaklaşık 30 yıl sonrasında geçen filmin konusu İlk Düzen'den kaçan Stormtrooper Finn (FN-2187)'in Rey, Han Solo, Leia ve Asi Birliği'yle birlikte karşılarına çıkan, Galaktik İmparatorluk soyundan gelen Kylo Ren ve İlk Düzen ile savaşarak Luke Skywalker'ı aramaya çalışmalarıdır. (alıntıdır)

Filmi geçen hafta izlediğim halde, filmin yeni bir Star Wars filmi olmasının etkisiyle pek de objektif bir yorum olmaz diye düşünerekten şimdi yorumluyorum. Her yorumumda olduğu gibi filmin içeriği hakkında pek çok bilgi içereceği için filmi izlemediyseniz okumamanızı tavsiye ederim.

soldan sağa: Poe Dameron (Oscar Isaac), Finn (John Boyega) ve Rey (Daisy Ridley)
Star Wars'un yeni bir filminin çıkacağını öğrendiğimde çok sevindim, ancak filmin fragmanını ilk izlediğimde ve zamanında çok sevilmiş serilerin başarısız yeniden canlandırma çalışmalarını düşündüğümde bende çok ciddi bir ön yargı oluştu. Filmi izlemeye başlarken de "I've got a bad feeling about this!.." diye düşünüyordum. Ancak kesinlikle başarılı bir giriş sahnesi ile film başladı ve yavaştan 1977 yapımı Star Wars Episode IV: A New Hope'a gerçekten paralel denilebilecek bir şekilde ilerlediğini fark etmeye başladım. Yeni karakterler de klasik üçlemedeki karakterlere benzer özellikler taşıyordu, olayın kurgusu da. Film hakkında okuduğum tüm yorumlarda bu belirtilmişti, ancak ben de söylemezsem olmaz sanırım. Empire Strikes Back'ten hatırlayacağınız baba-oğul meselesi bu sefer Han Solo ve filmin kötü karakteri Kylo Ren arasında gerçekleşiyor. 

Kylo Ren ve Stormtrooperlar
Darth Vader'dan sonra ister istemez çok güçlü bir kötü karakter bekliyorsunuz. Vader'ın torunu, Han Solo ve Leia'nın oğlu Ben (Kylo Ren) de filmin kötü karakteri. Serinin en sevilen karakterlerinden biri olan babasını öldürmesine rağmen pek de güçlü bir karakter olduğunu söyleyemem. Yeni karakterlerden olan ve Force konusunda nasıl oluyorsa fazlasıyla güçlü olan Rey'e yeniliyor. Rey kimdir, neyin nesidir, nasıl bu kadar güçlüdür bilmiyoruz. Daha bunun gibi pek çok şey sırrını koruyor. Bu film daha çok bir sonraki film için bir hazırlık filmi olmuş, orası belli ancak bu kadar da havada bırakılmaz ki! Filmi anlayamıyoruz, pek çok şeyde mantık hatası var görünüyor. Şayet öteki filmde bunlar açığa kavuşacaksa, 2017'ye kadar beklemek durumundayız.

Leia ve Han Solo
Eski karakterleri görmekse ister istemez insanı mutlu ediyor. Ancak Han Solo gibi bir karakteri yitirmenin ardından bunun senaryo üzerinde pek de önem teşkil etmemesi beni oldukça şaşırttı. Senaryo kesinlikle kopuk ve "Star Wars ruhu"ndan uzak. Yine de hakkını yiyemem, günümüz teknolojisinin imkanlarıyla görsel olarak çok çok başarılı. Bu yüzden de düşüncem Star Wars ile pek de içli dışlı olmayan kişilerin filmi izlerlerse çok sevecekleri yönünde. Bu kadar eleştirdim ama ben de filme berbat diyemiyorum. Çünkü bütün olarak baktığımızda gayet izlenilebilir ve güzel bir film. Ama burada bahsettiğim sebeplerden dolayı benim için başarılı bir film olamadı. Umarım 8. film bundan daha iyi olur.

Güç sizinle olsun!

5 yorum:

 1. Üzerinden günler geçti ama halen fikrim değişmedi. Serinin en az sevdiğim filmi maalesef :) Kötü mü, dediğiniz gibi değil. Seyrettiriyor kendini. Ama Güç böyle uyanmaya devam edecekse bence uykusuna geri dönebilir :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de en az sevdiğim film oldu, pek de sevilmeyen ikinci üçleme bence daha başarılıydı. Evet, kesinlikle uykusuna geri dönmesi gerek madem böyleyse :D

   Sil
  2. Ahahah Zihin. Maalesef bence de şayet böyle uyanacaksa uyusun.

   Sil
 2. İlerleyen bunca teknolojiye rağmen 7 serinin içinde sıralamanın en sonunda kaldı benim için. Bir kerece Han Solo nasıl öldüğünde şoka girdim ve sonra Han Solo yu öldürebilecek kadar gözü kara olan birinin filmin sonunda hemen ölmesiyle ikinci şoku yaşadım biraz daha dirayet göstermeliydi. Bir de filmden çok dizi havası vardı. Kız Luke ın kızı belli ama yine de çok havada bırakıldı. Serinin en az aklımda kalan filmi olduğuna göre o kadar da iyi değil demektir bana göre.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamen katılıyorum... Keşke böyle olmasaydı.

   Sil

Görüşleriniz benim için çok değerli :)