7 Şubat 2015 Cumartesi

Franz Kafka - Dönüşüm

Özgün adı: Die Verwandlung
Yazarı: Franz Kafka
Çeviren: Gülperi Sert
Sayfa sayısı: 74
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Fiyatı: 6 TL


TANITIM BÜLTENİ:

MODERN KLASİKLER DİZİSİ - 26

İlk kez 1915'te Die Weissen Blaetter adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka'nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden neredeyse bir asır geçmesine rağmen hala tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.
17 Ekim 1912'de Felice Bauer'e gönderdiği mektupta Kafka, Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa'nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

FRANZ KAFKA (1883-1924) Çek asıllı Yahudi bir ailenin çocuğu olan Franz Kafka 1883'te Prag'da doğmuş ve büyümüştür. Birinci Dünya Savaşı'nı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun çöküşünü yaşamıştır. Yoksul, taşralı Çek bir aileden gelen babası Prag'a yerleşir, çok çalışarak zamanla büyük bir servetin sahibi olur. Annesi ise aydın ve varlıklı bir Alman Musevi'sidir. Babası, Kafka için pek çok şeyin ölçütü olmuş ve yaşamı boyunca ona karşı kendisini güçsüz ve ezik hissetmiştir. Genç yaştaki yazma içgüdüsüne rağmen, geçimini sağlayabileceği bir meslek için hukuk tahsili yapar.
Felice Bauer'le nişanını bozduktan sonra Milena Jesenka ile nişanlanır, ancak evlilik mi yazarlık mı henüz karar verememişken vereme yakalandığını öğrenince evlenmekten vazgeçer. Etkilendiği yazarlar Charles Dickens, Dostoyevski ve Flaubert'tir.

Taşrada Düğün Hazırlıkları, Bir Savaşın Tasviri, Babaya Mektup, Dönüşüm, Yargı, Amerika, Dava, Ceza Sömürgesi, Şato, Aforizmalar, günceler, mektuplar ve diğer öyküleriyle Kafka, gelmiş geçmiş tüm zamanların yarattığı toplumsal mekanizmaların sonucu olan yalnızlığı, anlamsızlığı eşsiz bir üslupla betimlemiştir.


YORUMUM:

Franz Kafka'dan okuduğum ilk öykü bu oldu. Öyküde, hayatı ailesinin geçimini sağlamak için çalışmaktan ibaret olan Gregor Samsa'nın bir sabah uyandığında böcek olması ve daha sonraki günlerde onun böcek oluşu ve ailesinin o bu şekildeyken yaşadıkları anlatılıyor.

Bilemiyorum, belki de yanlış anladım, ama nedense ben bu öyküde şöyle bir şey düşündüm: sanki Franz Kafka, farklı kişilerin, gerçekten farklı, gördüğü muameleyi bu şekilde tasvir etmiş gibi geldi. En azından benim yorumum böyle oldu. Altında illa bir anlam aramak zorunda değiliz, ancak ben nedense böyle düşünmeden edemedim.

Öykü, doğal olarak kısaydı ve sürükleyiciydi. Belki kitabın inceliğiyle ters orantılı olarak biraz da ağırdı. Kitabı elime aldığım gibi bitirdim. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim, ben kitabı beğendim. Franz Kafka'nın diğer eserlerini de en kısa zamanda okumayı isterim.


KİTAPTAN ALINTILAR:

"(...) hiç kalıcı ve samimi olmayan insan ilişkileri. Şeytan görsün hepsinin yüzünü!"


PUANIM:

5 yorum:

 1. Blog keşif etkinliğinden geliyorum :) Sayfanda izleyicinim bana da bekliyorum :)
  http://kirmiziruganayakkabilarim.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Şahane dönüşümü okumak istiyordum... Yorum almam iyi oldu... Sevgiler... http://bahartanricasi.blogspot.com.tr/?m=1

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, okumanızı da tavsiye ederim. Blogunuza da göz attım, takipteyim. Sevgiler ^-^

   Sil
 3. Merhaba!

  Sanırım çevremizde farklı gördüğümüz kişileri toplumun kuralları nedeniyle dışlıyoruz. Franz Kafka, bu kitabıyla aslında hoşgörüye ihtiyacımız olduğunu anlatmak istiyor bence, farklı olanları gördüğümüzde onları silmek yerine kazanmaya çalışmalı diyor, onlardan öğrenebileceğimiz çok şeyler olabilir.

  Ben de kitabı geçen gün bitirdim ve yorumlarımı bloguma yazdım. Göz atarsanız sevinirim. Umarım link bırakmam sorun olmaz. :)

  http://tepedekiruzgar.blogspot.com/2015/11/donusum.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çok güzel demişsiniz:) Yorumunuzu hemen okuyacağım.

   Sil

Görüşleriniz benim için çok değerli :)