8 Aralık 2014 Pazartesi

Khaled Hosseini - Uçurtma Avcısı

Özgün Adı: The Kite Runner
Yazarı: Khaled Hosseini
Çeviren: Püren Özgören
Sayfa Sayısı: 440 (cep boy)
Yayınevi: Everest Yayınları
Fiyatı: 9.90 TL (cep boy)


TANITIM BÜLTENİ:

Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...


YORUMUM:

Uçurtma Avcısı kitabını bitireli epey oldu, hatta ardından Saksı Olmanın Faydaları'nı da okudum. Ancak ne yazık ki derslerimden dolayı çok vaktim olmuyor. En kısa zamanda onun yorumunu da yayınlayacağım, bir özür yazısı hazırlayacağım, daha çok iş var.

Kitaba gelirsek. Hayatımda okuduğum en harika kitaplardan biri olduğunu söylemem gerek. Keşke okumak için bu kadar geciktirmeseymişim.

Kitabın içeriği ve konusu gerçekten çok başarılı seçilmiş. Karakterler, karakterlerin düşünceleri, yaşadıkları, hayatları. Her şey. Kitap, Emir'in dilinden olunca okuması çok ayrı keyifli. Onun düşüncelerini okuyunca kitabın keyfi çok ayrı çıkıyor. Kitap gerçekten muhteşem.

Ayrıca bu kitap bana aslında Afgan kültürüne olan benzerliklerimizi de gösterdi. Hem de hiç tahmin edemediğim benzerlikler.

Okuduğum en sürükleyici kitaplardan biriydi. Cümlelerdeki zekice ayrıntılar, diyalogların akıcılığı, karakterlerin bağlantıları. Beni çok etkiledi bu kitap her yönüyle.

Şunu düşünmeden edemedim: bu kitabı okuyan birinin pişmanlıkları varsa insana çok yardımcı olacak bir rehber aslında. Kitapta "Yeniden iyi biri olabilmek mümkün." diyor. Pişmanlıklarınız varsa, evet, yeniden iyi biri olabilmek mümkün. Size bunu gösterecek bu kitap.


KİTAPTAN ALINTILAR:

"Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun," dedi Baba. "Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun."

"Çocuklar boyama kitabı değildir. Onları en sevdiğin renklere boyayamazsın."

Odamda tek başıma olmayı diledim; kitaplarımla baş başa, bu insanlardan uzakta.

"Belki haksızlık, ama bazen birkaç günde hatta tek bir günde olanlar bir ömrün akışını değiştirebiliyor, Emir."

Yeniden iyi biri olabilmek mümkün.

Savaşlar Afganistan'da babaları, çok az bulunan bir mala, değerli bir ayrıcalığa dönüştürmüştü.

"Senin bu kadar mutlu olmana, ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler."


PUANIM:

2 yorum:

  1. Yazarın Bin Muhteşem Güneş kitabını okudunuz mu? O, daha da güzel. Bu sefer iki kadının dostluğunu anlatıyor. Okumadıysanız kesinlikle okuyun, onu daha çok seveceğinizi düşünüyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Şu an elimde var kitap ama henüz okumadım, bu yorumunuz sayesinde sıraya o kitabı alacağım. Teşekkürler :)

      Sil

Görüşleriniz benim için çok değerli :)