26 Ağustos 2014 Salı

Skins (1. Nesil)

Türü: Gençlik, komedi-drama
Yayın Dönemi: 25 Ocak 2007 - 14 Nisan 2008
Bölüm Süresi: 40-48 dakika
Yayınlandığı Kanal: E4
Bölüm Sayısı: 19
Sezon Sayısı: 2
IMDB Puanı: 8,2
Nesil: 1. Nesil
Ülke: İngiltere


FRAGMAN:

1. Sezon:

2. Sezon:


KONUSU:

İngiltere'nin Bristol kentinde yaşayan bir grup gencin her birinin yaptığı kötü şeyler vardır. Peki bu kötü şeylerin kaynağı aslında nereden gelmektedir? Ölüm, yeme bozuklukları, ilgisiz aileler, cinsel yönelimler, dinsel problemler. Skins, diğer gençlik dizilerinden apayrı olarak hayatın gerçek yüzünü bizlere gösteriyor.

Bir not: Bu yazıda Skins'in 1. nesli yani 2 sezonunu yorumlayacağım. Karakterlerin hepsine değinildiğinden karakterleri de tek tek anlatacağım.


KARAKTERLER:

Tony Stonem
Grubun en popüler üyesi olan Tony; çekici, başarılı ve örnek bir kişidir. Dersleri konusunda asla sorun yaşamaz ancak okul sonrası uyuşturucu, hap, seks gibi her türlü kötü şey ondan sorulur. Kendine inanılmaz bir güveni vardır. Herkesle alay eden, kendini beğenmiş tiplerdendir. Spoiler//1. sezon finalinde kaza geçirdiğinde 2. sezonda bu özelliklerini kaybetmeye başlamıştır.//Spoiler. Michelle'e aşıktır ancak asla aşık olabileceğini düşünmeyen tiplerdendir. Babasıyla problemler yaşamaktadır. Kız kardeşi Effy onun için inanılmaz değerlidir. 


Sid Jenkins
Sid, gruptaki "nerd" tiplemeli çocuktur. En yakın arkadaşı olan Tony gibi olmak istemektedir. Ayrıca Tony'nin kız arkadaşı Michelle'e aşıktır, Spoiler//Sonradan Cassie'ye tutulmuştur.//Spoiler. Babası ve annesinin birlikte problemleri vardır. Spoiler//Babası sonradan vefat ediyor.//Spoiler


Chris Miles
Chris, ailesiyle ciddi problemler yaşayan birisidir. Grubunda en neşeli olandır ancak en çok acı çeken de odur. Hayatı haplar, partiler, alkol ile geçmektedir çünkü onun için çözüm budur. En değer verdiği varlık olan abisini kaybetmiştir, onun ölümünden sonra ailesiyle problemleri başlamıştır. Spoiler//Öğretmenine aşıktır, onunla yatmıştır ancak sonradan Jal'e aşık olur.//Spoiler .


Cassie Ainsworth
Grubumuzun anoreksik (yeme bozukluğuyla ilgili bir hastalık) kızıdır. Cassie, Oh wow, lovely. efsane repliğiyle tanınmaktadır. Karakter olarak ödül almıştır. Yeme bozukluklarından başka Sid'e aşıktır ancak Sid Michelle'e aşıktır. Sid'e duyduğu aşktan dolayı intihar girişiminde dahi bulunmuştur.


Michelle Richardson
Michelle, grubun çekici ve popüler kızıdır. Tony'ye aşıktır ancak onun kötü ve güvenilmez birisi olduğunu düşünmektedir. Erkeklerin ilgisini çeken bir kızdır. 2. sezonda ise kendisi bu konularda epey değişmiş, oldukça iyi birisine dönüşmüştür.


Jal Fazer
Jal, babasıyla oldukça problem yaşayan bir kızdır. Hatırladığım kadarıyla klarnet çalmaktadır. Babası rapçidir ve bu yüzden babası bunu pek sevmemektedir. Spoiler//2. sezonda Chris ile ilişkisi olmuştur ve Chris'ten hamile kalmıştır, ancak Chris ölünce bebeği aldırmıştır.//Spoiler


Maxxie Oliver
Maxxie gaydir ve Müslüman en iyi arkadaşı Anwar bu konuda sıkıntı çekmektedir. Ayrıca komşuları Maxxie'nin gay oluşuyla alay etmektedir. Grubun en yakışıklısı olup gay olan odur.


Anwar Kharral
Anwar, Müslümandır ve eğlence mi yoksa din mi ikilemine sürekli düşmektedir. (bkz: klasik Türk erkeği) En yakın arkadaşı Maxxie gaydir ve bu da İslam'a terstir, bunu ailesine açıklayamamaktadır. 


Effy Stonem
İlk 2 sezonda pek gözükmese de 2. neslin başını çeken kızımızdır. Tony'nin kız kardeşidir. Effy oldukça sessizdir ve gündüzleri çalışkan bir kız olup geceleri gece hayatına atılmaktadır. Bunları gizlice yaparken abisi Tony en büyük yardımcısıdır. 


YORUMUM:

"Gençlik dizisi sonuçta, nasıl bu kadar yüksek puan alıyor ki?" ve "Yaş sınırı olacak ne geçiyor ki bu dizide?" laflarımla başlatmayı epey geciktirdiğim dizi. Öncelikle dizideki karakterlerin dili olsun, hareketleri olsun her şeyiyle tamamen +18'lik bir dizi olduğunu görüyoruz. Bu dizi Türkiye'de asla yayınlanmaz. Sansürleme, kötü sahneleri geçme taktiği de bir işe yaramaz ;D Ancak gerçekten her gencin izlemesi gereken bir dizi.

Bir kere bu dizi hayatta var olan gerçekleri, bu gerçeklerin yol açtığı problemleri ve sonuçlarını ortaya koyuyor. Örneğin problemlerinizden kaçmak için uyuşturucuya başlarsanız ne olur bu dizide çok rahat görebilirsiniz. Ayrıca bana kalırsa her kişi bu dizide kendinden bir parça bulabilir. Örneğin ben Cassie'de buldum kendimi.

Dizinin ilk nesline veda edeceğim düşüncesi de benim 3. sezonu izlememi geciktiriyor. Dizinin her bölümü 1 karaktere (bazen 2 de olabiliyor) ayrılmış. Yani her bir bölümde bir karaktere yoğunlaşılıyor. Onun yaşadığı şeylere. Bence bu harikaydı çünkü dizilerde yan karakterlere yoğunlaşılmamasını hiç sevmem.

Dizinin 2. sezonu epey olaylı ve üzücü geçti. Chris'in ölümü kendi evladım ölmüşçesine üzdü, ayrıca cenazesinde Jal'ın konuşması da çok büyüleyiciydi. Oyuncular o zaman oldukça genç ve deneyimsiz olmalarına rağmen hepsi birbirinden mükemmel işler çıkartmış. Ayrıca bu dizide diğer dizilere nazaran bir şey daha var: liseli baş karakterin gerçek yaşı 30'dur ya, burada liseliysen liseli yaşındasın. 

Bu dizi kesinlikle hayran olunası ve hayat değiştiren türden bir dizi. İnsanın hayata olan bakış açısı inanılmaz değişiyor. İngilizler yine mükemmel bir iş çıkarmış ortaya.

Sadece bazen fazlaya kaçtığı oldu, bu yüzden bir puan kıracağım.

Ayrıca dizinin soundtrack'i MÜKEMMEL.

Diziden birkaç repliği de sizlerle paylaşmak istiyorum:
PUANIM:

2 yorum:

 1. Yazdığın yorumlar çok güzeldi. Bunun için teşekkür ederim. Ayrıca dizilerde spoiler yemeyi seven bir insanım bu yüzden karakterleri tanıtırken yazdığın şeylere bayıldım ;). Ayrıca ilk nesli bende çoook sevdim ve ikinci nesile başlamayı hiç istemiyorum. Sen başladığına pişman oldun mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben teşekkür ederim, uzun zaman sonra çok memnun oldum.

   Dürüst olmak gerekirse 3. sezona ön yargıyla başladım, ama pişman olmadım. Effy yer aldığı için Tony'nin de biraz gözükmesini isterdim ama olmadı, yine de bazı sürprizler yok değildi. Bence mutlaka izlemelisin.

   Sil

Görüşleriniz benim için çok değerli :)