8 Nisan 2014 Salı

Paulo Coelho - Simyacı

Özgün Adı: The Alchemist
Yazarı: Paulo Coelho
Çeviren: Özdemir İnce
Sayfa Sayısı: 184
Yayınevi: Can Yayınları
Fiyatı: 15 TL


TANITIM BÜLTENİ:

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun üçüncü romanı. 1996 yılından bu yana Türkiye'de de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü bu kitap. Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlâna'nın ünlü Mesnevî'sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir "klasik" yapıt haline geldi.

Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir "nasihatnâme"; "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. 

Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.


YORUMUM:

Simyacı'yı bitireli çok oldu ama ben daha yeni yorumluyorum.. Şu sınavlar, şu okul... Her neyse, kitabımıza gelelim.^^

Simyacı, gerçekten "herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp güneşin doğuşunu izlemeye" benziyor. Bu kitap gerçekten iyi bir kitap bence. Uzun zamandır okumayı istediğim ve okul bahanesiyle de okuduğum bir kitap oldu, kesinlikle çok hoşuma gitti.

Paulo Coelho'nun üslubu çok özel, çok farklı. Santiago'nun düşünceleri ve ilgi çekici öyküsü çok özel. Bu mükemmel eseri en kısa sürede okumanızı tavsiye ediyorum. Aşağıda paylaştığım kitaptan alıntıları da okumanızı tavsiye ederim.


KİTAPTAN ALINTILAR:

"Narkissos için ağlıyorum, ama onun yakışıklı olduğunu hiç fark etmemiştim ben. Narkissos için ağlıyorum, çünkü sularıma eğildiği zaman, gözlerinin derinliklerinde kendi güzelliğimin yansımasını görebiliyordum."
-
Bizi görmek istedikleri gibi değilsek hoşnut olmazlar, canları sıkılır. Çünkü, efendim, herkes bizim nasıl yaşamamız gerektiğini elifi elifine bildiğine inanır. Ne var ki, hiç kimse kendisinin kendi hayatını nasıl yaşaması gerektiğini kesinlikle bilmez.
-
Mutluluğun Gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir, ama kaşıktaki iki damla yağı unutmadan.


PUANIM:

Hiç yorum yok: