4 Mart 2014 Salı

Sarah Jio - Böğürtlen Kışı

Orijinal Adı: Blackberry Winter
Yazarı: Sarah Jio
Çeviren: Duygu Parsadan
Sayfa Sayısı: 353
Yayınevi: Arkadya Yayıncılık
Fiyatı: 17 TL


ARKA KAPAK:

Kalbinizin derinliklerine işlenen acıyı, tek kelimeyle nasıl dile getirirsiniz?

"Canım Daniel'ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Danie'lın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.YORUMUM:

Kitabın kurgusu ve bağlantıları çok hoşuma gitti. İki farklı hikayeden çıkan bağlantılar çok güzel bir şekilde birleşti ve mutlu bir son oldu. Mutlu son bu kitaba çok yakıştı ama.

Doğrusunu isterseniz, şu kitap ilk çıktığında bir arkadaşım okumuştu ve bana "Kristin Hannah'nın Kış Bahçesi kitabının bir kopyası gibi." demişti. "Kış Bahçesi'nde de Vera var, bu kitapta da. Kış Bahçesi de geçmiş ve gelecek arasında köprü oluştuyor bu da. Kış Bahçesi'nin adında da kış kelimesi var bu da." tarzında yorumlarıyla kitaba karşı önyargı duymamı sağlamıştı. Ancak ben kitapçıda indirimli fiyata kitabı görüp kapağına ve ayracına hayran kalınca hemen almıştım. Pek pişman olmadım.

Daniel ve Vera'nın hikayesi gerçekten çok acıklı. Ama bir taraftan ilişkisini kurtarmaya çalışan ve kendi hayatından da kesitler veren Claire'in hikayesi de çok etkileyici. Hikayelerinin aslında bir noktada birleşmesi en ilgi çekici olanı. En güzeli annenin bir evladını nasıl sevdiğini anlatması bence.. Var mı anne sevgisi gibisi?

Çerez olarak gayet güzel bir kitaptı.

Herkes kendi hayat yolunda acılar çekip iyileşir...
Gerçekten de öyle.. Kitabın başında şöyle pembe pembe harika gidiyor. 
Kitabın sonunda bir de Benim Kış Notlarım bölümü var, çok hoş.


KİTAP HAKKINDA YORUMLAR:

"Bu kitap Jio'nun hayranlarını büyüleyecek, bir sonraki öyküsü için sabırsızlanmalarını sağlayacak."- Kirkus

"Aşkın, kaybın, entrikaların ve affetmenin muhteşem keyfini bu hikayede yaşayın."- Publishers Weekly

"Sarah'nın kalemi son derece sürükleyici ve nefes kesici."- Elin Hilderbrand

"Gizem, tarih ve aşkın muhteşem karışımı. Bu kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz."- Real Simple


YORUMUM:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüşleriniz benim için çok değerli :)