20 Mart 2014 Perşembe

John Green - Alaska'nın Peşinde

Özgün Adı: Looking for Alaska
Yazarı: John Green
Çeviren: Banu Talu
Sayfa Sayısı: 320
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Fiyatı: 25 TL

TANITIM BÜLTENİ:

İlk içki
İlk şaka
İlk dost
İlk aşk
son sözler

Miles Halter, ünlülerin son sözlerine bayılan, sıradan bir gençtir. Evindeki güvenli hayata katlanamadığından François Rabelais'nin ölmeden hemen önce "Büyük Belki" olarak betimlediği bilinmezin ne olduğunu bulabilmek için yatılı okula yazılır. Onu Culver Creek Lisesi'nde, aralarında Alaska Young da olmak üzere pek çok şey beklemektedir. Zeki, komik, son derece seksi ama bir o kadar perişan halde olan Alaska, Miles'ı kendi labirentine sürükleyecek ve "Büyük Belki" arayışında ona yol gösterecektir.

Michael L. Printz Ödülü'ne layık görülen Alaska'nın Peşinde, bir hayatın başka bir hayat üstünde ne kadar kalıcı izler bırakabildiğini muhteşem bir dille anlatıyor. Pek çok ödül sahibi John Green'in bestseller olan bu kitabı, çağdaş kurgu kitaplar arasında çığır açan yepyeni bir ses.


YORUMUM:

Kitap gerçekten çok farklı diye düşünüyorum. Yüz otuz altı gün önce diye başlayınca doğal olarak "Neyden yüz otuz altı gün önce?" merakı başlıyor insanda. Bu geri sayımın ne olduğunu inanılmaz merak ettim. Bana kalırsa geri sayım Alaska ve Miles'in birlikte olması gibi bir şeydi ancak seyir değişik çıkınca şok oldum. John Green, Aynı Yıldızın Altında'da olduğu gibi bu kitabında da ince esprileri ve güzel başlayıp hüzünlü bitirmiş.

Alaska, Albay, Takumi ve Lara ile tanışan Miles'in hayatındaki değişimi anlatıyor kitap. Şu anki moda bildiğiniz gibi inanılmaz yakışıklı, kaslı, kötü çocuklar. Ancak Miles öyle biri değil. Miles, Büyük Belki'sini arayan ve bu arayışta en büyük yardımcısı olan Alaska'yı kaybeden biri. Ve Alaska capcanlı, eğlence dolu biri.

Bir de Aynı Yıldızın Altında ile karşılaştırayım. İsteniyor çünkü. Aynı Yıldızın Altında'dan kat kat daha başarılı ve konusu kat kat daha güzel diye düşünüyorum. 

Kitabın kapağını çok beğendim, ayrıca ciltli bir kitap. Okuyabilirsiniz bana kalırsa. Türü içinde çok ayrı ve iyi bir kitap.


KİTAPTAN ALINTILAR:
KİTAP HAKKINDA YORUMLAR:

"Bu harika öyküyü okuyan kızlar hüzünlenecek, erkekler Alaska'nın vanilya ve sigara kokusunda aşkı, tutkuyu ve özlemi bulacak." -Kirkus

"Holden Caulfield'ın ruhu hayat bulmuş." -Kliatt

"Bu kitabı diğerlerinden ayıran, Miles Halter'ın zeki, öngörülü, acı dolu fakat güçlü sesi." -Chicago Tribune

"Hem komik hem hüzünlü, ilham veriyor ve meraklandırıyor." -Bookpage

"Muhteşem bir son... bu kadar iyi bir kitaba yakışıyor." -Philadelphia Enquirer

"Sevimli ve fazla alçakgönüllü esprilerle dolu... Yazar, Alaska'nın karanlığını sevecen ve bir o kadar enerji dolu bir ışıkla aydınlatıyor." -School Library Journal

"John Green çok etkileyici bir roman yazmış. Hayat, sevgi ve insan olmanın gizemleriyle dolu labirente balıklama dalıyor. Bu kitap hayatınıza dokunacak, o yüzden sakın oturarak okumayın! Ayağa kalkın ve 'Büyük Belki'ye doğru bir adım atın. -K.L. Going


PUANIM:

2 yorum:

  1. Alaska'nın peşinde kitabını bende beğeniyorum ama aynı yıkdızın altındayı daha çok seviyorum peki sen 25 tlye mi aldın??

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben CNR Kitap Fuarı'ndan 20 TL'ye aldım. Burada D&R fiyatlarını paylaşıyorum, çünkü genelde indirimsiz geçerli fiyat o oluyor. Siz başka sitelerden, kitapçılardan vs. daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz belki :)

      Sil

Görüşleriniz benim için çok değerli :)